תשתיות אינסטלציה בבית: המדריך המלא

תשתית אינסטלציה היא מערכת המורכבת מצינורות אשר מותקנת במבנה של הבית.

מערכת האינסטלציה יכולה להיעשות ממגוון רחב של חומרים כמו למשל מערכת אינסטלציה מפלסטיק, מאלומיניום, נחושת, P.V.C, ברזל מגלוון ועוד רבים.

המטרה המרכזית של מערכת האינסטלציה בבתים פרטיים היא אספקת של מים למקומות הנדרשים לכך והזרמתן למערכת הביוב האזורי בחזרה עם תום השימוש.

כיום מערכת האינסטלציה היא מבין המערכות היחידות שניתן למצוא בכל מבנה קיים שהוא.

מערכות אלו היו קיימות לאורך מאות שנים בהיסטוריה ושיחקו תפקיד מאד משמעותי בשמירה על ההיגיינה ואיכות החיים בכלל.

 

מהי החשיבות של מערכת האינסטלציה בבית?

מערכת אינסטלציה מהסוג אשר מותקן בבתי מגורים פרטיים היא מערכת מאד חיונית ובסיסית לתפקוד הכללי של המבנה וללא נוכחותה אין שום אפשרות לנהל איכות חיים תקינה וראויה.

כך למשל בהיעדר מערכת אינסטלציה פעילה ותקינה בבית לא יהיה אפשרי ליהנות מהתפקוד הכי בסיסי למחייה הכולל בין השאר שתייה, רחצה וניקיון.

אם אתם מתכננים לערוך שיפוצים כלליים בבית או לחלופין עליכם לפנות אל אינסטלאטור לתיקון של בעיה מסוימת ובפרט להחלפה של מערכת האינסטלציה הנוכחית שמותקנת בביתכם, חשוב מאד לשקול כל צעד ושעל בכובד ראש וברצינות מוגברת על מנת לוודא שהשירות הניתן לכם אכן מסוגל לספק מענה ראוי, בסיסי ואיתן שישרת אתכם נאמנה לתקופה של שנים ארוכות בהתאם לצרכיכם האישיים.

 

 

סוגים שונים של מערכות אינסטלציה ביתיות

בעשר השנים האחרונות החלו לפתח מגוון מאד רחב של מערכות אינסטלציה חדשניות ומודרניות העשויות ממבחר של חומרי גלם משתנים.

בעבר אינסטלאטורים נהגו להתקין מערכות אינסטלציה בבתי מגורים פרטיים שנעשו במרביתן מצינורות ברזל מגלוון ומחברים מברזל יצוק.

אורך החיים של מערכות אינסטלציה אלו, מיותר לציין, היה מאד קצר ומעבר לכך מערכות הברזל בהן היה מקובל לעשות שימוש בעבר הובילו ללא מעט בעיות בעיקר בשל השימוש בחומרים רגישים יחסית שיועדו בין השאר להרכבה של מערכות אינסטלציה לבתי מגורים.

 

מערכות אינסטלציה שהיו מקובלות בעבר

רוב תקלות האינסטלציה שאפיינו את מערכות הברזל שצוינו לעיל באו לידי ביטוי בבעיות של חלודה וקורוזיה בעיקר.

חלודה וקורוזיה הן בעיות שמאפיינות אזורים בעלי לחות או רטיבות מקומית שמובילה לקורוזיה או חלודה ואלו מחמצנות את הצינורות במערכת האינסטלציה ובכך למעשה מייצרת דליפה של מים אל תוך המבנה ולקירות הבית.

להלן כמה מהתקלות הנפוצות במערכות אינסטלציה ביתיות. בעיית הנזילות נחשבת לבעיה השכיחה ביותר במערכות אינסטלציה ביתיות ובצנרת המים.

 

סוגים נפוצים של תקלות במערכות אינסטלציה ביתיות

נזקים רבים עלולים להיווצר למגוון רחב של רכיבי המבנה השונים עקב נזילות של מים מצנרת האינסטלציה אל פנים מבנה הבית.

הבעיה הראשונה נובעת מכך שנזילות המים בתוך מערכת אינסטלציה ישנה שעשויה מברזל, יכולה להוביל להיווצרות של חלודה ואי לכך לנזקים בלתי הפיכים בצינורות האינסטלציה.

שנית גם קירות הבית עלולים להיפגע משמעותית לרבות הריצוף או התקרה התחתונה אם ומדובר בבנייני מגורים משותפים.

 

בעיית נזילות מים

פגיעה בקרום קירות הבית בשל בעיית נזילות מים מצנרת האינסטלציה נחשבת כיום לאחת מהתביעות הידועות ביותר אצל חברות ביטוח המתמחות בביטוחי מבנה.

ישנו שוני מהותי בין מערכת הניקוז לבין מערכת הזנת המים למבנה, כלומר צנרת המים.

ראשית בצנרת הניקוז כלומר בביוב לא קיים לחץ אטמוספרי להבדיל מצנרת המים בה ישנו לחץ מאד גבוה בצינורות הזנת המים לצד סף רגישות גבוה משמעותית לדליפות ונזילות אפשריות בעתיד.

 

מערכות ניקוז ואינסטלציה

עם זאת קיים רכיב מאד חשוב במערכת הניקוז שהיו רכיב השיפוע שאמון למעשה על הזרמתם של מי הביוב אל צנרת הביוב הראשית ואל מערכת הביוב העירונית.

כאשר מתקינים מערכת ניקוז ישנו צורך אקוטי לחשב את נקודות הניקוז ולקבוע מהם השיפועים המתאימים להזרמת מי השופכין או הדולחין במהירות הרצויה.

זאת חשוב לעשות על מנת להימנע מתרחישים אפשריים בהם כמות המים שמוזרמת על ידי צנרת המים עולה על היכולות של מערכת הניקוז שתפקידה הוא לדאוג לניקוז והזרמת המים למערכת הביוב העירונית.

בעיה נפוצה נוספת במערכות אינסטלציה הן סתימות.

 

בעיית סתימות במערכת האינסטלציה

קיים מגוון רחב של פתרונות לפתיחה של סתימות שנוצרו בצנרת הניקוז כמו למשל אבקות ממיסות, קפיצי ספיראלה שנועדו לחזור למקום שבו הופיעה הסתימה ולפתוח את אותם החומרים שסותמים את הצנרת.

סתימה בצנרת היא תקלה מאד שכיחה כאמור והגורמים לבעיה מזוהים בעיקר עם שיער אשר נשטף אל תוך מערכת הניקוז, פדים או תחבושות למיניהם, ניירות טואלט, מגבונים לחים, קפה שחור וכיוצא באלו.

איש מקצוע אמין ומקצועי בתחום האינסטלציה נדרש לאתר בצורה קלה יחסית את המקומות של הסתימה ובאמצעות עזרים ייעודיים ואיכותיים לפתוח אותה.

 

 

לחץ נמוך

קיימים כמה תפקידים מרכזיים לכל מערכת אינסטלציה ביתית.

התפקיד הראשון של המערכת נעוץ בהזנת מים ללא דליפות ונזילות והשני בהזרמתם של המים בלחץ ברמה מסוימת וזאת כדי לאפשר לזרימת המים המתקבלת עם פתיחת הברז לענות על הצרכים והמטרות המשתנות של דיירי הבית, בין אם מדובר ברחצה בחדר האמבטיה ובין אם מדובר בשטיפת כלים, שטיפת בגדים במכונת הכביסה, שתייה, השקיה וכיוצא באלו.

 

מהן ההשלכות של לחץ מים נמוך בבית?

אחת מהפניות הנפוצות ביותר של לקוחות הנדרשים לשירותי אינסטלציה מזוהה עם הבקשה להגברת לחץ המים.

כיום בעלי בתים ודירות רבות נאלצים להתמודד מדי יום ביומו עם התופעה של לחץ מים נמוך שאיננו מאפשר להם לבצע את המטלות הבסיסיות ביותר במהלך היום יום בצורה ראויה ונוחה כמו שטיפה, רחצה, השקיה וכדומה.

אולם כיום ניתן ליהנות ממבחר עשיר ומגוון של פתרונות איכותיים להגברת לחץ מים ירוד במערכת אינסטלציה בבתי מגורים.

פתרונות אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בהחלפה כללית של קו הצנרת שגרם לבעיות או לחלופין החלפה של אמצעי חיבור ופיצול לאמצעים בקוטר יותר גדול למתן אפשרות נוחה להזרמת כמות גדולה יחסית של מים בלחץ בדרגה גבוהה די הצורך.

אנשי מקצוע מומחים בתחום האינסטלציה מחזיקים ברשותם מגוון פתרונות מקצועיים למטרות הגברת לחץ מים במערכות אינסטלציה ביתיות שונות.

פתרונות אלו כוללים שימוש בכלים שונים ובצנרת מתקדמת, מקצועית ואיכותית שנועדה להבטיח לדיירי הבית שימוש ארוך טווח.

בואו להתייעץ איתנו ללא התחייבות – בכל בעיה או שאלה.

תוכל לכתוב לנו כאן או ליצור איתנו קשר ישירות 072-3264193
א. אטמוספירה מתחייבים לספק לך את השירות והמענה הטוב ביותר!

אנא מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם או חייגו למספר 072-3264193

Whatsapp לחץ וקבל הצעת מחיר מיידית!
התייעץ עם מומחה בלחיצת כפתור קבל הצעת מחיר